Blueseum - Online Carlton Football Club Museum
Loading...
 

From Southern Metro, Vic


Player Era Recruited From
Tom Blake 1897 Carlton VFA / St Kilda VFA / St Kilda Royals
George Johnston 1897 Albert Park
Henry McPetrie 1897 Richmond City / St Kilda VFA / West Beach
Bill Woodhouse 1897 - 1898 Carlton VFA / Broken Hill / St Kilda VFA / Melbourne Grammar
Chic Breese 1897 - 1898 Carlton VFA / Williamstown / Ascot Vale / Wesley College
Fred Barlow 1898 Sth Melbourne VFA / Ascot Vale
Charles Raff 1901 Carlton Juniors / St Kilda / Parkville
George Cornelius 1901 South Melbourne / Port Melbourne
Joe McShane 1902 - 1904 Geelong / Geelong VFA / Sth Melbourne / Geelong VFA / Marylebone / Criterion Juniors
Jim Opie 1902 - 1905 Melbourne University / Prahran / St Kilda / Sandhurst Juniors
Albert Trim 1903 - 1904 Sth Melbourne / Beechworth
Jim Cullen 1904 Leopold / Melbourne / Sth Melb. Juniors / Sth Melb. / Essendon / Port Melb.
Jim Kennedy 1905 - 1907 Brighton Juniors / Essendon / Parkville
George Blake 1905 St Kilda / St Kilda College
Dick Harris 1906 - 1911 Essendon / Nth Melbourne VFA / Caulfield
Bill Hickey 1907 Sth Melbourne / Wangaratta
Harvey Kelly 1907 - 1909 Sth Fremantle / East Fremantle / Sth Melbourne / Graham Street Wesleys
Tom Clancy 1910 - 1914 South Melbourne / Leopold / Williamstown VFA
Percy Sheehan 1910 Fitzroy / Caulfield Juniors
Jack Wells 1910 - 1914 St Kilda / Midland Junction, Kalgoolie, WA
Bill Goddard 1910 South Melbourne / North Fremantle
Reuben Holland 1910 South Melbourne
Billy Dick 1911 - 1918 Fitzroy / Brighton / East Brunswick
Harry Matheson 1911 - 1912 St Kilda / Clifton Juniors, Brighton District
Charlie Taylor 1911 Melbourne / Hawthorn Juniors / Caulfield
Harry Curtis 1913 Wesley Collegians / Carlton College
Ted Brown 1914 - 1920 South Ballarat / St Kilda / Caulfield Juniors
Steve Leehane 1914 - 1919 Cheltenham
Bill Hore 1915 - 1919 Melbourne / St Kilda / Northcote / Carlton District / Police
Wally Don 1913 Teacher's Training College *
Vic Gordon 1915 Melbourne / St Kilda / Hawthorn VFA
Percy Jackson 1918 St Kilda / Sth Melbourne / Port Melbourne Juniors
Jack Scobie 1919 East Fremantle / Sth Melbourne / Rose of Nortcote
Joe Prince 1919 Sth Melbourne / St Kilda / Preston VFA / Rose of Nortcote / Avenel
Croft McKenzie 1920 - 1923 Numurkah / Wesley College
Ray Harper 1924 St Kilda / Brighton Grammar / Hamilton College
Pat Kennedy 1923 - 1925 University Blacks / Newman College / Sth Melbourne CYMS / Cobram
Harold Rumney 1925 - 1926 Brighton
Maurie Connell 1925 - 1929 University Blues / Brighton / Newman College (Carlton) / Sth Melb. / Yarrawonga / St Pat's Ballarat
George Robbins 1925, 1929 St Kilda / Rutherglen / Wesley College (Melb.)
Tom Kennedy 1927 Chelsea
Vin Arthur 1927 - 1933 South Bendigo / Carlton / St Kilda / Richmond District / Drouin
Charlie Davey 1927 - 1937 Chelsea Juniors
Paul Cameron 1928 South Melbourne / Middle Park
Bobby Mills 1934 Footscray / Koo-wee-rup / Police
Don McIntyre 1935 - 1942 Pakenham / Geelong
Max Wenn 1953 - 1954 Oakleigh VFA / Berwick
Rod Leffanue 1933 Sth Melbourne / Middle Park
Alby De Luca 1934 - 1935 Prahran VFA / Sandringham VFA
Bernie Treweek 1934 - 1935 Caulfield / CBC Victoria Parade
Norm Le Brun 1935 Collingwood / Essendon / Sandhurst / Sth Melb. / Richmond 2nd's / Moorabbin
Clem Neeson 1936 - 1937 Cheltenham
Norm Cashin 1936 - 1937 Tarwin Lower / Glenhuntly Amateurs
Brighton Diggins 1938 - 1940 South Melbourne / Subiaco WA
Lance Regnier 1941 St Kilda / Sandringham / Prahran VFA Reserves / Warrnambool
Harcourt Dowsley 1941 Melbourne Reserves / Old Melburnians / Melbourne Grammar
Fred Davies 1941 - 1952 Seaford
Wilf Atkinson 1942 Sandringham VFA / Hampton
Jack Howell 1942 - 1954 Chelsea
Bert Lucas 1944 Sandringham VFA
Les Marden 1944 Ormond / Navy
Hal Hanton 1945 Army / Frankston Juniors
Alex Hanton 1946 Army / Frankston Juniors
Frank Cahill 1948 - 1949 Footscray / Spotswood / Emerald
Geoff Brokenshire 1949 - 1950 Collingwood / Sandringham VFA
Harry Caspar 1950 - 1955 Northcote VFA / Sorrento
Don Calder 1950 - 1953 Crib Point / Frankston
Harry Sullivan 1950 - 1954 Brighton Technical School
Keith Warburton 1951 - 1955 Brighton
Bill Milroy 1951 - 1956 North Melbourne / Flinders Navy Base / Terang
Ken McKaige 1953 - 1954 Melbourne / Old Melburnians
Bob Crowe 1954 - 1964 Mentone
Chris Pavlou 1958 - 1961 Frankston
Keith Robinson 1956 Melbourne / Ormond
Kevan Hamilton 1956 Melbourne Reserves / McKinnon
Bill Armstrong 1958 - 1959 Chelsea
Vasil Varlamos 1960 - 1964 Mentone
Peter Falconer 1962 - 1963 Seaford / Geelong / Geelong Amateurs
Bruce Bentley 1964 East Brighton
Jeff Trotman 1965 Ormond Amateurs / Brighton Grammar
Peter McLean 1966 - 1968 Melbourne / Old Melburnians
Gil Lockhart 1966 Beaumaris
Ken Jungwirth 1967 Melbourne / Murrumbeena High School
Peter Smith 1968 - 1970 Melbourne / Melbourne Grammar
Geoff Southby 1971 - 1984 Sandhurst / Powerhouse (Albert Park)
Rod Galt 1975 - 1979 Western Suburbs, NSW / St Kilda / Beaumaris
Greg Wells 1980 - 1982 Melbourne / Bentleigh-McKinnon YCW
Scott Howell 1980 - 1985 East Sandringham
Rohan Brown 1983 Old Melburnians
David Rhys-Jones 1985 - 1992 Sydney Swans / Oakleigh Districts
Ian Herman 1987 - 1991 Collegians (Albert Park)
Simon Verbeek 1989 - 1991 Oakleigh VFA / Richmond Reserves / St Arnaud
Rohan Welsh 1992 - 1997 Dandenong VFA / Essendon Reserves / St Bernards (Niddrie)
Ben Robertson 1992 Noble Park
Brad Pearce 1994 - 1999 Brisbane Bears / Sth Launceston / St Kilda Reserves / Springvale
Darren Hulme 1997 - 2004 Dandenong Stingrays U/18's / Frankston Bombers
Kris Massie 1998 - 2001 Dandenong Stingrays U/18's / Edithvale - Aspendale
Brendan Fevola 1999 - 2009 Dandenong Stingrays U/18's / Beaconsfield / Narre-Warren / Berwick
John Hynes 1998 Prahran Dragons U/18's / Cheltenham
Laurence Angwin 2003 Adelaide Crows / Box Hill Hawks / Dandenong Stingrays U/18's / Bonbeach
Chris Bryan 2005 - 2006 Frankston VFL / Sandringham VFL / Sandringham Dragons U/18's / Keysborough
Chris Judd 2008 - 2015 West Coast Eagles / Sandringham Dragons U/18's / Caulfield Grammar
Robert Warnock 2010 - 2015 Fremantle / Sandringham Dragons U/18's / Old Brighton / East Sandringham
Andrew McInnes 2011 - 2014 Dandenong Stingrays U/18's / Devon Meadows
Levi Casboult 2010 - ? Dandenong Stingrays U/18's / Beaconsfield
Andrejs Everitt 2014 - 2016 Sydney / Western Bulldogs / Dandenong U/18's / Somerville
Jacob Weitering 2016 - ? Dandenong U/18's / Peninsula Grammar / Mount Martha JFC
Liam Sumner 2016 - 2017 GWS Giants / Sandringham U/18's / St Pauls'-McKinnon
Cameron Polson 2017 - ? Sandringham U/18's / Haileybury College / St Peters / Dingley JFC
Matt Shaw 2018 Gold Coast Suns / Dandenong Stingrays / Chelsea & Carrum Junior FC
Tom de Koning 2018 - ? Dandenong Stingrays / Mount Martha JFC
Nic Newman * 2019 - ? Sydney Swans / Frankston (VFL) / Dandenong Stingrays / Mornington, Mt Martha JFC





State and Club | From Victoria | Metro Regions

Search